top of page
Igor Andrić

Pregled sportskih događaja za mesec jul

Najveća biciklistička trka na svetu “Tur de Frans“, njeno 111. izdanje, vožena je od 29. juna do 21. jula. U ukupno 21-oj etapi, biciklisti su prevezli  3 498 kilometara, od Firence u Italiji do Nice.

Slovenac Tadej Pogačar, član tima “UAE Emirejts", po treći put u karijeri, krunisan je na Jelisejskim poljima, kao suveren najprestižnije od svih trka.

Iza njega plasirali su se Danac Jonas Vingegor iz tima “Visma" i Belgijanac Remko Evebepul član ekipe “Soudal Quick-Step", koji je prigrabio i titulu namenjenu najboljem mladom vozaču.

Najbolji brdski vozač je Ričard Karapaz iz Ekvadora a najbolji sprinter Biniam Girmaj iz Eritreje, postavši prvi crni Afrikanac koji je osvojio bilo koji trofej na Turu.

----------------------------------------------------

U južnom predgradju Londona, 1. jula, startovao je još jedan praznik teniskog sveta, treći gren – slem sezone, Vimbldon 2024.

Na engleskoj travi naš tenis su predstavljali Olga Danilović, Novak Đoković, Laslo Đere, Miomir Kecmanović i Dušan Lajović.

Španac Karlos Alkaras se po drugi put upisao u listu večitih legendi Vimbldona, prigrabivši svoj četvrti gren slem trofej, pobedom u finalu nad Novakom Djokovićem. U konkurenciji dama titulu je odnela Čehinja Barbora Krejčikova. koja je, za jedan sat i 58 minuta igre, "počistila" sa terena, Italijanku Jasmin Paolini.

----------------------------------------------------

Prvog julskog dana „pao“ je i jedan atletski rekord. Američka atletičarka Sidni Meklafin-Levron oborila je svetski rekord u trci na 400 metara s preponama na nacionalnim olimpijskim kvalifikacijama u Judžinu. Meklafin-Levronova je 400 metara istrčala za 50,65 sekundi.

Trijumfom u Judžinu Amerikanka je obezbedila plasman na Olimpijskim igrama u Parizu.

Američka atletičarka je oborila sopstveni rekord, koji je postavila 2022. godine na Svetskom prvenstvu u Judžinu.

----------------------------------------------------

5. jula je nemački fudbalski reprezentativac Toni Kros završio bogatu karijeru utakmicom protiv Španije na Evropskom prvenstvu.

Reprezentacija Nemačke je u Štutgartu izgubila od Španije – 2 : 1, posle produžetaka u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.

Tridesetčetvorogodišnji vezni fudbaler ranije je saopštio da će po okončanju prvenstva Starog kontinenta završiti karijeru. Prethodno se oprostio od Real Madrida, sa kojim je ove godine osvojio špansku La ligu i Ligu šampiona.

Kros je u karijeri nastupao za Bajern Minhen, Bajer Leverkuzen i Real Madrid.

Dosadašnji nemački reprezentativac  je 2014. godine sa "pancerima" postao šampion sveta. Odigrao je 114 utakmica i postigao 17 golova u dresu Nemačke.

Kros je šest puta osvojio Ligu šampiona, sa "kraljevskim klubom" pet puta (2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22 i 2023/24) i jednom sa Bajernom (2012/13).

----------------------------------------------------

Vozač Dukatija Frančesko Banjaja pobedio je u uzbudljivoj trci Moto GP šampionata, 7. jula, za Veliku nagradu Nemačke. Aktuelni šampion pobedio je nakon što je dva kruga pre kraja do tada vodeći Horhe Martin iz Pramak Dukatija izgubio kontrolu u prvoj krivini i izleteo sa staze.

Banjaja je ostvario četvrtu uzastopnu pobedu, ukupno šestu u sezoni i preuzeo je prvo mesto u šampionatu od Martina, pošto sada ima 222 boda, 10 više od velikog rivala.

Drugo mesto u trci na Sahsenringu zauzeo je Mark Markes iz Dukati Gresinija sa 3,804 sekundi zaostatka, a treći će bio njegov mlađi brat Aleks Markes iz iste ekipe.

U Moto GP šampionatu sledi pauza, a takmičenje se nastavlja 4. avgusta trkom za Veliku nagradu Velike Britanije na Silverstonu.

----------------------------------------------------

Vozač Mercedesa Luis Hamilton pobednik je trke za VN Velike Britanije, koja je vožena 7. jula. Britanac je tako došao do prve pobede posle više od tri godine, jer je poslednji put slavio na trci u Saudijskoj Arabiji 2021. godine ili tačnije 945 dana. Hamilton je tako došao i do svoje 104. pobede u karijeri.

Luis je postao vozač sa najviše pobeda na jednoj trci, jer je po deveti put slavio na jednoj trci, on je time prestigao Mihaela Šumahera koji je osam puta slavio u Silverstonu.

Na drugom mestu je trku završio Maks Ferstapen, dok je treći bio Lando Noris.

----------------------------------------------------

Fudbaleri Španije četvrti put u istoriji postali su prvaci Evrope, pošto su u velikom finalu EURO 2024, u Berlinu, savladali Englesku – 2 : 1.

Trijumf Španije je trijumf najboljeg i najlepšeg fudbala na ovom turniru, bila je ovo sedma pobeda u isto toliko mečeva na šampionatu selektora Luisa de la Fuentea - Španija je potpuno zasluženo na tronu Evrope.


Foto: AFP via Getty Images

Španija je titulama 1964, 2008. i 2012. godine, dodala i ovu iz Nemačke posle fenomenalnih izdanja od početka do samog kraja tuurnira.

Titula najboljeg igrača Evropskog šampionata pripala je Špancu Rodriju, dok su trojica fudbalera, sa po tri gola, došli do priznanja za najboljeg strelca – Žorž Mikautadze (Gruzija), Kodi Gakpo (Holandija) i Dani Olmo (Španija).

Reprezentacija Srbije je i ovoga puta “opravdala očekivanja”. Kako to biva zu poslednje vreme na velikim takmičenjima naša selekcija ne može da izadje ig grupne faze. Srbija je bila poslednja, četvrta, u svojoj grupi, iz koje su u narednu fazu otišle tri selekcije. Postignut je samo jedan gol, osvojena dva boda, što je bilo dovoljno za rezervaciju karte kući.

EURO 2024 je igran od 14. juna do 14. jula u deset nemačkih gradova.

----------------------------------------------------

Fudbaleri Argentine postali su šampioni Kopa Amerike, pošto su u finalu pobedili Kolumbiju1 : 0 posle produžetaka. Heroj "gaučosa" bio je Lautaro Martines, koji je u 112. minutu postigao šampionski gol.

Argentinici su tako odbranili titulu i osvojili treći trofej u nizu, nakon što su šampioni sveta postali 2022. godine.

Postali su tek druga reprezentacija u istoriji koja je vezala tri uzastopna trofeja na velikim takmičenjima i pridružila se Španiji, koja isto to učinila od 2008. do 2012. godine.

U utakmici za treće mesto na Kupu Amerike fudbaleri Urugvaja nadigrali su selekciju Kanade u penal seriji sa – 4 : 3 posle nerešenih – 2 : 2 tokom 120 minuta igre. Igrač odluke u timu Urugvaja bio je Luis Suarez koji je postao najstariji strelac ikada na Kopa Amerika sa 37 godina, pet meseci i 20 dana.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Hames David Rodriges Rubio iz Kolumbije, dok je nojbolji strelac bio Argentinac Emiliano Martines sa 5 golova.

Šampionat je igran u SAD od 20. juna do 14. jula.

----------------------------------------------------

Na Gradskom stadionu "Radomir Antić" u Užicu, pred nekoliko stotina gledalaca svečano su otvorene 59. MOSI. Grad Užice, centar Zlatiborskog okruga, po drugi put je dočekao najbolje sportiste sa tromeđe Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.


Foto: Dragan Karadarević

U svečanom defileu učestvovalo je više od 2.000 sportista iz 28 gradova i opština iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, koji su činili 98 ženskih i 210 muških ekipa.

Sveukupni pobednik 59. MOSI je ekipa Užica, za najbolju sportistkinju proglašena je Sara Djokić, iz Ivanjice, koja je oborila rekord igara u trci na 200 metara. Emir Rovčanin atletičar Prijepolja proglašen je za najuspšenijeg takmičara. Pehar za fer plej pripao je ekipi Sokolca.

----------------------------------------------------

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) saopštio je 24. jula da će Francuska biti domaćin Zimskih Olimpijskih igara 2030. godine. Mesto održavanja biće francuski Alpi, odnosno Gornja Savoja, Savoja, Brijanson i Nica.

Predloženo je da se ZOI 2030. godine održe od 1. do 17. februara, dok će Paraolimpijske igre uslediti od 1. do 10. marta.

ZOI će se održati u Francuskoj po četvrti put. Prethodno su Igre bile u Šamoniju 1924, Grenoblu 1968. i Albervilu 1992. godine.

Na istoj sednici Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je doneo odluku da će Solt Lejk Siti u Sjedinjenim Američkim državama biti domaćin Zimskih Olimpijskih igara 2034. godine.

Predloženo je da se Olimpijske igre 2034. godine održe od 10. do 26. februara, dok se potencijalni termin za Paraolimpijske igre još uvek ne zna. Grad iz Jute bio je domaćin ove sportske manifestacije 2002. godine.

----------------------------------------------------

Tačno 100 godina nakon prethodnih u glavnom gradu Francuske. 26. jula počele su 33. Letnje olimpijske igre u Parizu. Svečana ceremonija otvaranja bila je jedinstvena jer, za razliku od uobičajenog programa na olimpijskom stadionu, ovaj put je održana na reci Seni i trgu Trokadero.

Barjaktari Srbije bili su Dušan Mandić i Maja Ognjenović, a naš olimpijski tim čini 113 sportista koji se takmiče u 15 sportova.

Kako to protokol nalaže francuski predsednik Emanuel Makron proglasio je Olimpijske igre u Parizu otvorenim.

Na kraju ceremonije, na spektakulatan način, upaljen je plamen koji je pokrenuo balon iznad Pariza. Čast da to učine imali su aktuelni džudista Tedi Riner i bivša sprinterka Mari Hose Perek.

----------------------------------------------------

Već prvog dana Olimpijskih igara „pali“ su neki plivački rekordi. Australija je oborila olimpijski rekord na putu do zlata u štafeti 4 puta 100 metara slobodno za žene. Australija je osvojila zlato u novom olimpijskom rekordu – 3:28,92. SAD su na drugom mestu, 3:30,20, uz novi kontinentalni rekord Amerike. Narodna Republika Kina uzela je bronzu u novom azijskom rekordu 3:30,30.

----------------------------------------------------

Nakon kratke letnje pauze Šampionat Evrope na brdskim stazama nastavljen je trkom u Poljskoj, na stazi Limanova u blizini Krakova. Milovan Vesnić je 28. jula završio kao trećeplasirani, sigurno ne onako kako je očekivao, ali šesti uzastopni podijum u izuzetnoj konkurenciji još jedan je veliki uspeh jedinog srpskog predstavnika u elitnom evropskom takmičenju.

Nakon sedam održanih trkačkih vikenda Vesnić, u konkurenciji od više od 20 vozača, zauzima treće mesto u grupi 3 Šampionata Evrope na brdskim stazama iza Italijana Antonina Miljola i Slovenca Anžea Dovljaka. Nastavak sezone zakazan je za tri nedelje u Švajcarskoj.

----------------------------------------------------

Strelci Zorana Arunović i Damir Mikec osvojili su prvu medalju za Srbiju i to zlatnu, u disciplini deset metara vazdušni pištolj - miks, što je prvo odličje za srpski tim na Olimpijskim igrama u Parizu.



Srpski par strelaca pobedio je u finalu discipline deset metara vazdušni pištolj tandem iz Turske Seval Ilajda Tarhan - Jusuf Dikec.

Zorani Arunović je ovo prva olimpijska medalja u karijeri, dok Mikec ima srebro iz Tokija.

Srpski strelci su pobedili rezultatom – 16 : 14, nakon izuzetno dramatične završnice. Oba tima su sa istim brojem bodova ušla u poslednju rundu, nakon nekoliko promena u vođstvu. Finale je održano 30. jula. 

----------------------------------------------------

Poslednjeg julskog dana fudbaleri Partizana eliminisani su od Dinama iz Kijeva iz kvalifikacija za Ligu šampiona, nakon dvomeča, ukupnim rezultatom – 9 : 2.

Ukrajinski tim je slavio u prvoj utakmici ubedljivo u poljskom Lublinu rezultatom – 6 : 2, da bi onda slavio i u Humskoj – 3 : 0.

Parizanovo evropsko brukanje ovog leta doseglo je vrhunac. Sedam golova je Partizanu u evropskom dvomeču dao Juventus 1961. godine. Osam golova Fejenord, pre dve i po godine. Devet, do ovog 31. jula, niko.

Partizan se nakon ovog debakla "spušta" u borbu za Ligu Evrope, a rival u trećoj rundi biće mu švajcarski Lugano

----------------------------------------------------

Istog dana, 31. jula, svoje prvo evropsko “putovanje” okončao je kragujevački Radnički 1923, posle dve utakmice sa Mornarom iz Bara. U prvom susretu, 2. kola kvalifikacija za Ligu konferencija, tim iz Kragujevca je slavio u Leskovcu, minimalnim rezultatom – 1 : 0, ali je revanš bio koban, pošto je usledio poraz u Podgorici od barskog sastava – 6 : 5, nakon penala. U regularnih 90 minuta bilo je – 2 : 1, za Mornar.

Nakon ovoga Barani nastavljaju kvalifikacije konferencijske lige, dok se Kragujevčani okreću domaćim takmičenjima.

997 views0 comments

Comments


bottom of page